Toruńscy Flisacy są częścią Fundacji Wolna Wisła

Sezon żeglarski na Wiśle w Toruniu zaczynamy w drugiej połowy kwietnia, a kończymy pływać z końcem października. W sezonie nasze łodzie są na wodzie i można z nich korzystać. 

Od sezonu żeglugowego 2024 dysponujemy 7 tradycyjnymi łodziami – batami i jedną łodzią – typu byk – przystosowaną do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Jednorazowo możemy przewieźć na naszych pokładach 96 osób. To całkiem spora wycieczka!

Nasza załoga:

Artur Kokorzycki

sternik, animator

Człowiek „do rany przyłóż”, kucharz doskonały, kogut domowy. Pedagog, chłopak z Włocławka. 

 

Jakub Gołębiewski

SZYPER, STERNIK

Spirytus movens powrotu do Torunia tradycyjnych łodzi rzecznych. Prezes Fundacji Wolna Wisła. Od dziecka związany z żeglarstwem, głównie morskim, ponieważ pochodzi z Gdyni. Po przeprowadzce do Torunia, żeglarstwo morskie zamienił na rzeczne, a jacht z kilem na płaskodennego bata.

Korzystamy także z pomocy sterników dodatkowych.

O Fundacji Wolna Wisła: 

Pływamy Wisłą w Toruniu od 2014 roku. Dzięki rzece poznaliśmy wspaniałych ludzi, poznaliśmy nieznane (a barwne) fragmenty naszego kraju i najważniejsze – rozsmakowaliśmy się w powolnym przebywaniu nad rzeką. Zorientowaliśmy się, że na polu popularyzacji Wisły, jej przyrody i związanych z nią rzemiosł jest wiele do zrobienia. Aby promować powolny sposób bycia nad Wisłą, aby promować wolną od zagrożeń Wisłę, w 2018 roku powstała Fundacja Wolna Wisła. 

Do najważniejszych celów Fundacji należy:

  1. upowszechnianie i wdrażanie zrównoważonej turystyki wiślanej;
  2. zdobywanie i szerzenie wiedzy na temat Doliny Wisły – jej ekosystemu, historii i kultury nadwiślańskich społeczności;
  3. rozwój turystycznej żeglugi wiślanej;
  4. propagowanie rekreacji, zdrowego trybu życia oraz sportowych aktywności wodniackich.

Nasza oferta obejmuje różnorodne rejsy po Wiśle, które  odbywają się na tradycyjnych drewnianych łodziach typu bat. Rejsy odbywają się głównie w Toruniu i okolicach, są to krótkie wycieczki turystyczne oraz bardziej rozbudowane trasy krajoznawcze. Poza rejsami, organizujemy spotkania integracyjne, ogniska, animacje dla dzieci i młodzieży. Naszym celem jest zapewnienie klientom nie tylko świetnej zabawy i relaksu na wodzie, ale także edukacji dotyczącej kultury i historii rzeki Wisły. Gwarantujemy klientom bezpieczne doświadczenia.

W realizacji naszych celów współpracujemy z różnymi partnerami, takimi jak Muzeum Etnograficzne w Toruniu – oddziały w Kaszczorku i Małej Nieszawce, hotele, restauracje oraz lokalni twórcy rękodzieła kulinarnego. Ponadto, współtworzymy  Festiwal Wisły, co pozwala nam jeszcze skuteczniej promować naszą misję.

Jesteśmy dumni z naszego ciągłego rozwoju i z powodzeniem zarażamy coraz większą liczbę osób naszą pasją do Wisły. Widzimy Wisłę jako nieodkrytą rzekę, która może ponownie stać się motorem napędowym zrównoważonej gospodarki w wielu małych nadwiślańskich miejscowościach.

Organizacja jest podmiotem ekonomii społecznej – przywracamy na rynek pracy osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i wykluczone – n.p. długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, rodziców dzieci niepełnosprawnych. Kupując rejs u nas pomagasz im wrócić na rynek pracy.